Bardzo modnym ostatnio terminem jest Unobtrusive JavaScript . Ideą tego podejścia jest nie umieszczanie wywołań JavaScript w plikach HTML (np. w zdarzeniach onclick czy onblur) a przypinanie ich z poziomu samych JavaScriptów za pomocą odpowiednich selektorów (a jeszcze lepiej z wykorzystaniem np. jQuery). Mało jednak się mówi iż ten sam paradygmat tyczy się CSS-a, a w jego przypadku sprawa jest trochę mniej oczywista.

Zacznijmy od trywialnego przykładu, na początek w Javie, a konkretniej JSF. Któż z nas nie spotkał się z czymś podobnym:

<ice:panelGrid columns="3" style="width:100%" cellpadding="0" cellspacing="0"
        columnClasses="col15 firstcol, col35 lastcol, col50 lastcol">

  <!-- ... -->

</ice:panelGrid>

Jaki jest sens tworzenia klas typu col50? Czym to się różni od ustawienia style="width: 50%" prosto w plikach JSF? Oczywiście w przypadku JSF i komponentu panelGrid nie da się ustawić stylu dla poszczególnych kolumn, A jedynie klasy, ale niewiele to zmienia.

Przejdźmy jednak do mniej oczywistego przypadku, na który ja się ostatnio złapałem. Tworzyłem formularz, który w odróżnieniu od pozostałych, zamiast każde pole renderować w kolejnym wierszu cały renderował się w jednym. Pomyślałem, tak jak pewnie wiele osób by pomyślało, zrobię klasę inline-form. Wtedy do każdego formularzu, który ma być renderowany "w linii" dodam tę klasę i będzie śmigać. No i powstał taki kod:

= simple_form_for @language, :html => { class: 'inline-form' } do |f|
 = f.input :name, :label => false
 = f.input :level, :label => false
 = f.submit

I arkusz styli:

.inline-form {
 overflow: hidden;
 input {
  float: left;
 }
}

W arkuszu stylów standard, jakiś float, jakiś overflow.

Im dłużej się przyglądałem temu formularzowi tym bardziej mi się to przestawało podobać. Czym to się właściwie różni od "niesławnych" col35 czy col50 z poprzedniego przykładu? Idea jest dokładnie ta sama. Jakiś fragment CSS-a zamykamy w klasie i ją umieszczamy w HTML-u. Po prostu mamy mniej klepnięć w klawiaturę, no i reużycie kodu prawda?

Style powinniśmy w dokumentach HTML umieszczać w sposób unobtrusive. Aby to osiągnąć, podobnie jak w przypadku JavaScript-u, powinniśmy w arkuszu stylów odpowiednim selektorem wybrać interesujący nas formularz i zdefiniować jak on powinien wyglądać. Nie potrzebujemy żadnej klasy.

Niestety sam CSS jest zbyt ograniczony, aby osiągnąć ten efekt jednocześnie nie duplikując kodu. Jeżeli chcielibyśmy posiadać wiele takich formularzy musielibyśmy skopiować kod stylu dla każdego formularza. Dlatego warto zamiast czystego CSS-a skorzystać z takich języków jak Sass). W Sass możemy bardzo łatwo osiągnąć ten sam efekt bez dublowania kodu:

@mixin inline-form {
 overflow: hidden;
 input {
  float: left;
 }
}

#new_language {
 @include inline-form;
}

Po co ta cała zabawa? Po to aby nie mieszać odpowiedzialności (SRP?). HTML mówi co znajduje się w dokumencie, CSS określa jak wygląda a JavaScript jak się zachowuje. Zarówno JavaScript jak i CSS powinny być łączone z dokumentem HTML w sposób unobtrusive.