Rudowłosa bohaterka książek dla dzieci

Ania z Zielonego Wzgórza to kultowa seria książek dla dzieci, która wydana została po raz pierwszy ponad 100 lat temu. Mimo upływu tak długiego okresu od premiery powieści z cyklu wciąż cieszą się ogromną popularnością, a sama Ania stała się bohaterką, którą znają prawie wszystkie dzieci. Jak to się stało, że napisana przez Lucy Maud Montogmery prosta opowieść urzekła tak wielu czytelników i czytelniczki? Co takiego ma w sobie ania z zielonego wzgórza, że wciąż do siebie przyciąga?

Inna niż wszyscy

Ania to bohaterka bez dwóch zdań oryginalna. Już od początku przykuwa uwagę swoim nietypowym wyglądem, ale i temperamentnym charakterem. Nie boi się wyrażać swojego zdania i mówić rzeczy, które nie przystoją dziewczynkom w jej wieku. Takie działanie ma oczywiście pewne konsekwencje. Rudowłosa bohaterka nie zawsze zostaje zrozumiana, przez co popada w liczne tarapaty. Wieczne problemy związane z wychowywaniem Ani prowadzą do tego, że dziewczynka nader często oskarżana jest o rzeczy, których nie zrobiła. Ania z Zielonego Wzgórza to jednak nie tylko opowieść o małej psotnej bohaterce, ale przede wszystkim historia o dojrzewaniu i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Co ważniejsze, Lucy Maud Montgomery zdaje się wychodzić poza ówczesne schematy społeczne i tworzy bohaterkę, która nie jest zainteresowana założeniem rodziny, a karierą.

Kreatywność i siła własnych marzeń

Choć Ania często jest ganiona za zbyt wybujałą wyobraźnię i bujanie w obłokach, to właśnie jej kreatywny umysł jest jej największą siłą. Lucy Maud Montgomery zdaje się mówić, że nie warto zamykać się w rolach, których oczekują od nas inni. Zamiast tego lepiej jest walczyć o siebie, zastanawiać się nad tym, co lubimy robić, a czego nie. Ania z Zielonego Wzgórza to seria skierowana przede wszystkim do młodszych czytelników, choć warto zaznaczyć, że sama Ania w każdym kolejnym tomie jest coraz starsza. I tak zaczynamy od śledzenia przygód zaledwie 11-letniej bohaterki, a kończymy wtedy, gdy Ania ma około pięćdziesięciu paru lat. Co ciekawe, w ostatnim tomie cyklu (Rilla ze Złotego Brzegu) główną postacią zostaje nie sama Ania, która przez Montgomery przesunięta jest na dalszy plan, a jej córka. To interesujące rozwiązanie, które w pewnym sensie stanowi zamknięcie koła opowieści. Kanadyjska pisarka wraca do punktu, w którym już była. Tym razem jednak przedstawia nam zgoła inną postać, która nie jest już charakterologicznie drugą Anią. 

Może Ci się również spodoba