Ulubiony rudzielec z Kanady – Ania z Zielonego Wzgórza

Wśród serii wydawniczych, które pojawiły się na rynku, istnieją takie, które od wielu dekad wydawane są na nowo, z kolejnym dodrukiem, gdyż nie tracą na popularności – tak jest między innymi z cyklem “Seria książek “Ania z Zielonego Wzgórza”” autorstwa Lucy Maud Montgoomery, który od wydania wciąż zdobywa kolejne serca młodych czytelniczek.

Ania, nie Marchewka

Siedmiotomowa seria rozpoczyna się z chwilą, gdy jedenastoletnia Ania Shirley o rudym, wręcz marchewkowym kolorze włosów – nazywanie jej Marchewką może się źle skończyć, więc lepiej tego nie robić – zostaje adoptowana przez rodzeństwo, Marylę i Mateusza Cuthbertów, po czym prowadzi przez proces dorastania, studiowania i pierwszych miłości, ukazując, z czym bohaterka musi się mierzyć. Poprzez plastyczne opisy, ich naturalny wydźwięk oraz stworzenie postaci, która szybko potrafi zjednać sobie serca za sprawą elokwencji i sporej wyobraźni, autorka znalazła stałe grono odbiorców swoich dzieł, które wciąż istnieje, a wręcz się powiększa.

I emocje, i smutne dzieje

Tym, co ujmuje, jest z pewnością ukazana rzeczywistość świata, w którym dzieje się akcja całego cyklu. Ania, jak prawdziwe dziewczynki w jej wieku, chodzi do szkoły, ma koleżanki, jak i spotyka takie osoby, które trudno jej polubić. Mierzy się z cudzą opinią i niepochlebnymi słowami, do tego nie zawsze jej łatwo i na kartach powieści można zaznać jej płaczu. Radości w jej życiu mieszają się z bolesnymi ciosami, jakimi na przykład jest śmierć bliskiej osoby. Zwykły człowiek także boryka się z podobnymi sytuacjami, a to sprawia, że łatwiej jest się z panną Shirley identyfikować.

Przyjaźń i miłość ważne zawsze

Cała seria pokazuje, jak wielkie znaczenie mają pewne wartości takie jak miłość i przyjaźń w życiu każdego człowieka. Autorka ukazała je wraz z ich dobrymi, jak i ciemnymi stronami, jako nie zawsze krystaliczne. Mimo to mające moc i wpływające na to, jak ludzie mogą być silni, jakim wsparciem okazać się dla siebie nawzajem. Autorka ukazała również, iż prawdziwa przyjaźń może przetrwać nawet rozluźnienie, jak i prowadzić do zaistnienia pięknej, czystej miłości. 

Dla kolejnych pokoleń

Tak poprowadzenie fabuły – przez czasy szkolne, studia, przyjaźnie, smutki, miłości – doprowadziło do stworzenia historii uniwersalnej, która mimo upływu czasu zdaje się być wciąż aktualna. To, czego pragnie człowiek, pozostaje takie samo w przypadku kolejnych pokoleń, które pragną wśród książek odnaleźć kogoś podobnego do siebie. Właśnie takie osoby za przyjaciółkę uznają Anię Shirley i z chęcią poznają jej historię.

Może Ci się również spodoba