Wielki powrót Ani z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza to klasyk, na którym wielu z nas się wychowało. To przy tym seria książek, która świetnie sprawdzi się zarówno wśród młodszych czytelników, jak i starszych, nastoletnich odbiorców. Nie wszyscy też wiedzą, że cały cykl liczy sobie aż osiem pełnoprawnych powieści oraz jeden zbiór luźnych tekstów. Czy ania z zielonego wzgórza jest historią, którą wciąż dobrze się czyta? Jak obecnie odbierają ją niepełnoletni czytelnicy?

Nieśmiertelne Zielone Wzgórza

Ania od zawsze była fascynującą postacią. Zbyt odważną i niezależną, jak na czasy, w których przyszło jej dorastać. To między innymi przez swój charakter dziewczynka, a potem już dorosła kobieta miała problem z tym, aby stać się osobą, którą zawsze pragnęła. To postać niezwykle ambitna, ale też i uparta oraz nieznosząca sytuacji, w których ktoś mówi jej, co ma robić. Lucy Maud Montgomery pisząc pierwszy tom Ani z Zielonego Wzgórza, nie zakładała, że seria o rudowłosej dziewczynce będzie cieszyć się tak dużą popularnością. Stało się jednak inaczej i kanadyjska autorka kontynuowała swoją historię przez kolejnych siedem tomów.

Zaginiony zbiór tekstów

Ani towarzyszymy do momentu, gdy ta w końcu zakłada rodzinę oraz zajmuje się wychowywaniem swoich dzieci. Mimo tego, że jej temperament złagodniał na starość, to wciąż w jej zachowaniu można zauważyć tę trudną do przegapienia energię i radość z życia. Oficjalnie seria o Ani zakończyła się na tomie ósmym, noszącym tytuł Rilla ze Złotego Brzegu. W tej części Ania zeszła na dalszy plan, a główną bohaterką stała się jej najmłodsza córka – Rilla. Warto jednak wspomnieć, że po latach do tego cyklu dodano też zbiór tekstów pod tytułem Ania z Wyspy Księcia Edwarda. To antologia piętnastu krótkich opowiadań skupiających się na życiu dorosłej Ani oraz jej sąsiadów. Jest to jednak o wiele dojrzalsza i mroczniejsza część cyklu, w porównaniu do poprzednich tomów. 

Seria książek “Ania z Zielonego Wzgórza” to cykl autorstwa Lucy Maud Montgomery, który składa się z 8 tomów:

– Ania z Zielonego Wzgórza (Ania ma w nim 11-16 lat),

– Ania z Avonlea (Ania ma w nim 16-18 lat),

– Ania na uniwersytecie (Ania ma w nim 18-22 lata),

– Ania z Szumiących Topoli (Ania ma w nim 22-25 lat),

– Wymarzony dom Ani (Ania ma w nim 25-27 lat),

– Ania ze Złotego Brzegu (Ania ma w nim 34-40 lat),

– Dolina Tęczy (Ania ma w nim 41 lat),

– Rilla ze Złotego Brzegu (ostatni tom, w którym Ania ma 48-53 lata).

Może Ci się również spodoba